Przejdź do treści

ZAPROSZENIE na poranek słowno-muzyczny dla młodzieży CZEMU MNIE O WAS W SZKOLE NIE UCZYLI?

CZEMU MNIE O WAS W SZKOLE NIE UCZYLI?

Poranek słowno-muzyczny dla młodzieży i nie tylko

muzyka, wykonanie, teksty pieśni Andrzej Kołakowski 

scenariusz, reżyseria, słowo Dariusz Kowalski 

współpraca dr Mariusz Żuławnik 

Koncert poświęcony jest pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Muzyczną osią programu artystycznego są ballady z płyty Andrzeja Kołakowskiego zatytułowanej „A kto chce być wolnym” poświęconej Żołnierzom Wyklętym. Teksty zaczerpnięto m.in. z utworów Adama Asnyka, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego. Całości pokazu dopełni prezentacja multimedialna oparta na archiwaliach. 

W programie wiersz „Do Matki Polki” czy opowiadanie Sobolewskiego z „Dziadów cz. III” Mickiewicza, „Testament mój” albo „Rozmowa z piramidami” Słowackiego, „Tęsknota” Krasińskiego i inne utwory największych poetów zestawione zostały z pieśniami Andrzeja Kołakowskiego poświęconymi Żołnierzom Wyklętym - Niezłomnym, którzy swoim czynem i ofiarą z życia dowiedli, że polski duch, którego emanacją są wspaniałe dzieła literackie, nie jest jedynie ideą, ale materializuje się w życiu ludzi, którzy polskość traktowali bardzo serio – by Ojczyzna mogła trwać w wolności. To wielkie słowa, ale pamiętamy wszyscy, co pisał Zbigniew Herbert w słynnym „Przesłaniu Pana Cogito”: „[…] powtarzaj wielkie słowa, powtarzaj je z uporem…”. Za wielkimi słowami szły wielkie czyny! I to właśnie chcemy pokazać w naszym programie. Pokazać żywych Bohaterów, prawie nam współczesnych, ostatnich Rycerzy Niepodległej. Żołnierze Niezłomni, ostatni, którzy przelewali krew za Polskę, na pewno znali Wieszczów i potrafili cytować ich z pamięci. Sami niejednokrotnie byli poetami, jak chociażby kpt. Zdzisław Broński ps. ”Uskok”, którego wiersz „Niewolnictwo” stanowi tekst jednego z utworów Andrzeja Kołakowskiego, wykonywanych w programie. 

 

 

ANDRZEJ KOŁAKOWSKI 

Pieśniarz, poeta, pedagog, publicysta, nauczyciel akademicki, działacz opozycyjny w okresie PRL. Od wielu lat koncertuje, wykonując swoje piosenki o tematyce historyczno-religijno-społeczno-politycznej, przy akompaniamencie gitary. Pierwszy sukces to II nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej w Hybrydach (1984). Obecnie daje koncerty w Polsce i za granicą. 

Inspiracją dla twórczości Andrzeja Kołakowskiego są rzeczy, które nie przemijają i są zawsze obecne w życiu człowieka, a więc wiara, nadzieja i miłość. Wszystkie one znajdują odbicie w historii, stąd też ballady historyczne służą nie tylko upamiętnieniu osób i wydarzeń, ale ukazaniu znaczenia tych wielkich wartości w życiu ludzkim. 

W 2014 zasiadł w Komitecie Honorowym Fundacji „Łączka”, sprawującej opiekę i działalność wspierającą wobec Kwatery na Łączce. 

Wydał płyty „Kontrrewolucja”, „Oskarżeni o wierność”, nagrane z towarzyszeniem skrzypka Kazimierza Zagórskiego, piosenki Włodzimierza Wysockiego, dwa dwupłytowe wydawnictwa: „Requiem dla poległych”, oraz „Ktoś nam zabrał młodzieńcze marzenia”. Ta ostatnia zawiera piosenki z lat dziewięćdziesiątych, tyczące się tematyki bardziej uniwersalnej i ogólnej. Jest to remastering kasety demo nagranej „do szuflady” około 1995 roku 

 

 

DARIUSZ KOWALSKI 

Urodzony w Siemiatyczach, absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Od 1998 r. jest związany z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, gdzie zagrał m.in. w dwóch ostatnich przedstawieniach Kazimierza Dejmka - „Śnie Pluskwy” i „Hamlecie”, a także w „Małych zbrodniach małżeńskich", „Mayday'u" ,„Brygadzie szlifierza Karhana”, „Złodzieju", „Ziemi Obiecanej”, „Antygonie w Nowym Yorku” itd. 

Ma w swoim dorobku role filmowe - m.in. W „Komorniku" Feliksa Falka, „Strefie ciszy" Krzysztofa Langa, „Strajku" Volkera Schloendorffa, a także telewizyjne - występował w serialach „Twarze i maski", „Fala zbrodni", „Czas Honoru", „Na dobre i na złe”, „Prawo Agaty", a przez 11 lat w serialu „Plebania" grał jedną z głównych ról - Janusza Tracza. Aktor współpracuje też z Teatrem Polskiego Radia, udziela swego głosu w dubbingu, nagrywa audiobooki, ostatnio też pisze scenariusze i reżyseruje (był m.in. scenarzystą i reżyserem koncertu galowego: „Wyrwano nam serce lecz nie oddamy duszy”, zrealizowanego na zamówienie „Stowarzyszenia 13grudnia”z okazji 35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Teatrze Polskim w Warszawie), współpracuje także z Reprezentacyjnym Zespołem Artystycznym Wojska Polskiego.