Stowarzyszenie Wolnego Słowa
zaprasza na spotkanie z dr. Janem Olaszkiem autorem książki
"Przeciw PRL. Szkice z dziejów opozycji demokratycznej."
Spotkanie poprowadzą Tomasz Truskawa i dr Grzegorz Majchrzak
środa, 5 grudnia 2018 godz. 18.00
siedziba SWS
Jak zawsze transmisja live na naszym fanpagu https://fb.com/cotydzieninnahistoria
dr Jan Olaszek - doktor historii, pracownik Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej, członek zarządu Stowarzyszenia „Archiwum Solidarności”, członek Zespołu Laboratorium WIĘZI. Autor książek „Nieliczni ekstremiści. Podziemna Solidarność w propagandzie stanu wojennego”, „Rewolucja powielaczy. Niezależny ruch wydawniczy w Polsce 1976-1989” (Nagroda Historyczna „Polityki” 2016), „Przeciw PRL. Szkice z dziejów opozycji demokratycznej" i „Jan Walc. Biografia opozycjonisty”.
Przeciw PRL:
Druga książka młodego, niezależnego naukowca z IPN, nagradzanego badacza i popularyzatora dziejów opozycji demokratycznej w PRL. Tym razem dr Jan Olaszek przygotował zbiór popularnonaukowych artykułów o nietuzinkowych bohaterach podziemia, których później historia postanowiła odstawić na boczny tor oraz o zapomnianych epizodach walki o wolną Polskę, niekiedy bardzo kontrowersyjnych.
O książce: prof. Antoni Dudek - W mediach często słyszymy o jakiejś postaci: legendarny opozycjonista z czasów PRL. Jednak wśród nas jest coraz więcej ludzi, którzy nie mają właściwie pojęcia, co ten zwrot oznacza. Jeśli do nich należysz, to koniecznie powinieneś przeczytać tę książkę. Jeśli zaś uważasz, że masz już o opozycji z lat PRL wystarczającą wiedzę, to też powinieneś to zrobić. Jan Olaszek szybko wyprowadzi Cię z błędu.
prof. Jerzy Eisler - Należę do osób, które uważają, że głębokie podziały polityczne we współczesnej Polsce w znacznym stopniu mają swoje źródło nie tylko w historii III Rzeczpospolitej, ale również, a może nawet przede wszystkim, w dziejach PRL w jej schyłkowym okresie. Mam tutaj na myśli zarysowujące się coraz wyraźniej w drugiej połowie lat 70. oraz w latach 80. różnice i podziały wśród aktywnych uczestników antykomunistycznej opozycji. Myślę nie tylko o bodaj najłatwiej dostrzegalnych, choć zarazem najusilniej skrywanych przez samych zainteresowanych, sporach personalnych, ale także o tych ideologicznych, politycznych, a nawet strategicznych. O wszystkim tym myślałem, czytając z przyjemnością i zainteresowaniem najnowszą książkę dr. Jana Olaszka.