Przejdź do treści

Co tydzień inna historia...

Stowarzyszenie Wolnego Słowa

zaprasza na spotkanie przy książce Piotra Niemczyka

"SZÓSTA RANO KTO PUKA? Jak ojczyzna Solidarności zmienia się w państwo policyjne"

Służby Specjalne III RP

Spotkanie poprowadzi Grzegorz Chlasta

środa, 24 października 2018 godz. 18.00

siedziba SWS

 

"Szósta Rano Kto Puka?"

Szefowie służb na zieloną trawkę, w zamian ludzie lojalni wobec PiS. Sanacyjny mesjanizm ministrów Kamińskiego i Ziobry. Walka z terroryzmem jako wytrych do inwigilacji Polaków. Prokuratura na telefon i sędziowskie kariery zależne od łaskawości władzy. Zmiany prawa, po których ekscesy lat 2005-07 stają się normą postępowania. Służby specjalne, które w państwowym dziale kadr decydują o wszystkim.

To wszystko w jednym z najbezpieczniejszych krajów Europy, który terrorystów zna głównie z telewizji, a bezpieczeństwa na ulicach zazdrościć mu mogą najbardziej rozwinięte demokracje Zachodu.

Do czego służy PiS konsolidacja władzy? Kto steruje aparatem bezpieczeństwa i nadzoru po 2015 roku? Czy obóz Jarosława Kaczyńskiego naprawia patologie wymiaru sprawiedliwości III RP – przewlekłość postępowań, nierówny dostęp, ślepotę na los wykluczonych? A może to medialny spektakl, skrywający walkę o utrzymanie władzy i panowanie nad społeczeństwem?

O kulisach i o fasadzie, o prawie i praktyce „policyjnego państwa PiS” pisze Piotr Niemczyk, w latach 80. działacz demokratycznego podziemia, w tym organizacji „Wolność i pokój”, w wolnej Polsce członek kierownictwa Zarządu Wywiadu UOP, ekspert ds. służb specjalnych.

Piotr Niemczyk

W latach 1981–1987 studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, pracował później w redakcji „Powściągliwości i Pracy”.

Od końca lat 70. współpracował z opozycją demokratyczną. W czasach „Solidarności” redagował dla opozycji specjalistyczny biuletyn analizujący informacje zawarte w materiałach publikowanych dla administracji PRL. W latach 1982–1985 drukował i kolportował wydawnictwa podziemne, w tym „Tygodnik Mazowsze”. Dwukrotnie był tymczasowo aresztowany – w lipcu 1983 i od lutego do września 1986, zwolnienia uzyskiwał na mocy amnestii. W 1985 był jednym z założycieli Ruchu Wolność i Pokój, organizował także wydawane przez tę organizację pismo „Serwis Informacyjny WiP”. Między 1988 a 1990 pełnił funkcję kierownika prasowego NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego w Szczecinie.

Działalność w III RP

W 1990 pełnił funkcję szefa szczecińskiego oddziału „Gazety Wyborczej” i redaktora naczelnego lokalnego dodatku tej gazety.

W maju tego samego roku za namową Andrzeja Milczanowskiego trafił do tworzącego się UOP. Wraz z grupą opozycjonistów (tj. Bartłomiej Sienkiewicz, Konstanty Miodowicz, Wojciech Brochwicz, Kazimierz Mordaszewski) zajmował się tworzeniem struktur urzędu. Współtworzył Biuro Analiz i Informacji UOP. Był też członkiem komisji weryfikacyjnej pracowników UOP. Wraz z Konstantym Miodowiczem odpowiadał za zbudowanie kadry analitycznej UOP. Od 1990 do 1992 pełnił funkcję dyrektora BAI.

Według Lecha Kaczyńskiego w 1992 wydał instrukcję 0015/92. Na jej mocy UOP miał jakoby inwigilować środowisko polskiej prawicy, przede wszystkim polityków Porozumienia Centrum. Politycy prawicy przez lata utrzymywali, jakoby instrukcja dała też UOP narzędzia do przeprowadzania operacji specjalnych wymierzonych przeciwko partiom, związkom zawodowym czy aktywistom. W 2010 Sąd Okręgowy w Warszawie, rozpoznając pozew Piotra Niemczyka przeciwko jednemu z dziennikarzy o naruszenie dóbr osobistych, uwzględnił powództwo, uznając m.in., że instrukcja 0015/92 nie pozwalała na inwigilację prawicy.

W latach 1993–1994 Piotr Niemczyk pracował jako zastępca dyrektora Zarządu Wywiadu UOP. Był także ekspertem sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych (1998–2001), doradcą ministra spraw wewnętrznych i administracji (2000–2001) oraz podsekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki (2001).

Należał do Unii Wolności, od 2001 do 2004 był sekretarzem generalnym tej partii. Później był (do 2009) członkiem rady politycznej Partii Demokratycznej.

Po odejściu ze służb specjalnych zajął się doradztwem z zakresu bezpieczeństwa i wywiadu konkurencyjnego. Założył jedną z pierwszych w kraju wywiadowni gospodarczych. W 2007 ponownie objął funkcję doradcy Komisji ds. Służb Specjalnych (z rekomendacji posłów Platformy Obywatelskiej), w 2008 wszedł w skład rady konsultacyjnej przy Centralnym Ośrodku Szkolenia ABW. Został wydawcą specjalistycznego biuletynu zajmującego się sprawami bezpieczeństwa międzynarodowego, praw człowieka i przestępczości zorganizowanej. Został również wykładowcą Centralnego Ośrodka Kadr ABW, Collegium Civitas i Uniwersytetu Warszawskiego.

Działalność publicystyczna

Autor artykułów dla prasy popularnej oraz publikacji naukowych z zakresu białego wywiadu i bezpieczeństwa międzynarodowego. W latach 90. prowadził w „Expressie Wieczornym” kolumnę Krótki kurs szpiegowania poświęconą sprawom bezpieczeństwa. Pisał także do „Gazety Wyborczej”, „Rzeczpospolitej” czy „Wprost”. Jest również autorem publikacji naukowych w „Przeglądzie Bezpieczeństwa Wewnętrznego”.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Niemczyk