26 listopada / niedziela / godz.16.00 – SALON ARTYSTYCZNY MARSZAŁKOWSKA 7 zaprasza na spektakl „Ścieżka obok drogi” według Kazimiery Iłłakowiczówny – wspomnienie o Marszałku Józefie Piłsudskim
wystąpią:
EWA DAŁKOWSKA / słowo
JANUSZ BOGACKI / pianino
W interpretacji uznanej aktorki teatralnej i filmowej Ewy Dałkowskiej usłyszymy fragmenty książki „Ścieżka obok drogi” autorstwa Kazimiery Iłłakowiczówny. Utwór jest literackim wspomnieniem o Marszałku Józefie Piłsudskim z okresu pracy poetki w Ministerstwie Spraw Wojskowych. Czytanie dopełni muzyka na żywo w wykonaniu Janusza Bogackiego.
Wspomnienia Kazimiery Iłłakowiczówny, która w latach 1926-1935 była osobistą sekretarką Marszałka, są barwną opowieścią ukazującą postać Józefa Piłsudskiego z dwóch perspektyw, jako zwykłego człowieka, i Wielkiego Męża Stanu. Utwór doczekał się trzech wydań w okresie międzywojennym (w latach 1938-1939), po wojnie ukazało się zaledwie jedno wydanie – reprint w 1989 roku.
EWA DAŁKOWSKA
Aktorka teatralna i filmowa. Stworzyła wiele niezapomnianych kreacji zarówno teatralnych, jak i filmowych. Współpracowała z największymi twórcami polskimi, m.in. z: Andrzejem Wajdą, Janem Englertem, Zygmuntem Hubnerem, Antonim Krauze, Andrzejem Barańskim, Edwardem Żebrowskim, Andrzejem Trzos-Rastawieckim, Krzysztofem Zaleskim, Tomaszem Manem, Agnieszką Holland, Krzysztofem Zanussim. Talent i charyzma aktorki przyciągają także młodych twórców.
JANUSZ BOGACKI
Pianista, kompozytor, aranżer. Debiutował w 1964 r. w kabarecie studenckim „Fermata” z Maciejem Zembatym. W 1965 r. rozpoczął stałą współpracę z Polskim Radiem i Telewizją. W III programie Polskiego Radia prowadził zespół jazzowy, w którym grali m.in. Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Henryk Majewski, Zbigniew Jaremko. Współpracował także z West Deutsche Rundfunk w Kolonii i zespołem jazzowym Free Art.Set. w Essen. W Polsce założył zespół jazzowy High Water Mark. Skomponował i nagrał dla Polskiego Radia i TVP ok. 350 piosenek, współpracując m.in. z: Agnieszką Osiecką, Maciejem Zembatym, Jackiem Janczarskim, Jonaszem Koftą, Ireneuszem Iredyńskim, Wojciechem Młynarskim.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”