Z żałobnej karty

W nocy z 27 na 28 września 2019 roku zmarł po kilkumiesięcznej chorobie urodzony w 1952 roku Wojciech Fabiński – « Janusz ».
Życiem człowieka rządzą przypadki. Jeszcze jako student wspólnie z trzema kolegami budował jacht. Cel wyprawy - morze Śródziemne. Splot wydarzeń spowodował, że nie mógł z nimi wypłynąć. Oni w momencie ogłoszenia stanu wojennego znaleźli się w Marsylii, Wojtek został w kraju.
Natychmiast włączył się w działania podziemia. Poprzez Czesława Bieleckiego « Sławka » nawiązał kontakt z Teodorem Klincewiczem « Borysem » i uczestniczył w organizacji i akcjach Grup Specjalnych RKW Mazowsze.

Wiosną 1982 nawiązał z nim kontakt Sven Järn, dostarczający do Polski pomoc charytatywną. Pozwoliło to na zorganizowanie Grupy Transportów do odbioru sprzętu poligraficznego wysłanego z Szwecji przez Mariana Kaletę. Zespół zajmowała się odbiorem, przechowywaniem i dystrybucją przemycanych do Polski materiałów. Do czasu zakończenia działalności kierowany przez Wojtka zespół odebrał i przekazał odbiorcom ponad 100 maszyn poligraficznych, nie licząc innego sprzętu.

Po « demobilizacji » w 1989 roku zbudował dobrze prosperujące przedsiębiorstwo. Wrócił do ważnych dla niego spraw z przeszłości. Między innymi odzyskał stojący w Marsylii jacht, sprowadził go do Polski, wyremontował i przekazał Związkowi Harcerstwa Polskiego
2 czerwca 2009 roku prezydent Lech Kaczyński nadał mu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Wojtek uważał, że w pierwszej kolejności powinni być odznaczeni członkowie jego zespołu. Kiedy to się stało i on 15 czerwca 2012 roku odebrał swoje odznaczenie z rąk wojewody podlaskiego.

Wojtku, żyjesz i żyć będziesz w naszej pamięci.
Członkowie Sekcji Transportu RKW Mazowsze

Prawa Człowieka Dostrzegam - wystawa

sws_plakat(1).jpg

Od 5 maja 2019 r. do odwołania w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa przy ul. Marszałkowskiej 7 można oglądać wystawę prac fotograficznych Macieja Byczkowskiego „Prawa Człowieka. Dostrzegam.”
Wystawę można obejrzeć od poniedziałku do piątku, w godzinach 10:00-17:00. W sobotę i niedzielę wystawa będzie udostępniona dla grup zorganizowanych, po wcześniejszym kontakcie z SWS. Serdecznie zapraszamy!
*Istnieje możliwość ustalenia późniejszej godziny zwiedzania w dni robocze. W tym celu prosimy o kontakt z przedstawicielem SWS pod nr telefonu 22 405 66 30; +48 515 940 535; mail: sws@sws.org.pl

Więcej informacji na temat wystawy „Prawa Człowieka. Dostrzegam” można uzyskać na stronie internetowej: http://art.ensi.net oraz www.ensi.net

Wydarzenia

Pitax dla OPP

Upitax-new-pobierz-maly.png

Darmowy Program PIT dostarcza
Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

w ramach projektu PITax.pl dla OPP

Jak nas znaleźć

Stowarzyszenie Wolnego Słowa mieści się przy ul. Marszałkowskiej 7 w Warszawie (wejście od ul. Emila Zoli).

więcej...