Z żałobnej karty


Z wielkim żalem i zaskoczeniem zawiadamiamy, że dzisiaj zmarł nasz kolega i przyjaciel Grzegorz Ilka.

Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia.

>

Grzegorz Ilka urodził się 26 kwietnia 1963, zmarł 16 marca 2019 do końca był działaczem lewicowym i związkowym. Swoją przygodę z działalnością opozycyjną zaczął już w VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie i kontynuował ją podczas studiów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przed 1989 r. związał się z lewicową opozycją antykomunistyczną; m.in. drukarz i redaktor prasy niezależnej – „Robotnika”, „Robotnika Pomorza Zachodniego” oraz pism: „Naprzód”, „Magazyn Robotnika”, „Praca, Płaca, BHP”, „Robotnik Mazowiecki”, „Warszawianka”, „Solidarność HBB” w Częstochowie i innych. Jeden z założycieli podziemnego Wydawnictwa im. Olofa Palme. Członek Grupy Politycznej „Robotnik”. Organizator Miesiąca prasy zakładowej NSZZ „Solidarność” w 1987 r.

Współzałożyciel i działacz pacyfistycznego „Ruchu Wolność i Pokój” w 1985. Współtwórca i wieloletni działacz odrodzonej Polskiej Partii Socjalistycznej, do 1989 sekretarz Centralnego Komitetu Wykonawczego. Członek jej odłamów: PPS-Rewolucja Demokratyczna, następnie TKK PPS. Od 1990 do odejścia z partii w 1995 ponownie członek oraz sekretarz CKW PPS. W wyborach parlamentarnych w 1991 kandydat na posła do Sejmu z list Ruchu Demokratyczno-Społecznego Zbigniewa Bujaka. W latach 1996–2000 działacz Unii Pracy.

Współzałożyciel (w 1999) i do 2014 przewodniczący, a od 2014 wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Pracowniczego Związku zawodowego „Konfederacja Pracy”, który zajmuje się m.in. tworzeniem struktur związkowych w sieciach hipermarketów.

Od 1996 do 1997 rzecznik prasowy Jolanty Banach, Pełnomocnika Rządu do Spraw Rodziny i Kobiet. Od 1997 do 2014 sekretarz prasowy Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Od 2009 ponownie członek Polskiej Partii Socjalistycznej. Na 40. Kongresie PPS wybrany do Rady Naczelnej ugrupowania, objął funkcję sekretarza jej prezydium. W ramach porozumienia wyborczego PPS z Zielonymi kandydat z listy tej drugiej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014.

W 2000 za działalność na rzecz kultury niezależnej otrzymał odznakę Zasłużony Działacz Kultury, w 2008 odznakę „Zasłużony dla OPZZ, w 2009 Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Pracy. 1 grudnia 2015 odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Grzegorz był członkiem naszego Stowarzyszenia, do końca wiernym swoich ideałów z lat młodości.

Wydarzenia

Pitax dla OPP

Upitax-new-pobierz-maly.png

Darmowy Program PIT dostarcza
Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

w ramach projektu PITax.pl dla OPP

Jak nas znaleźć

Stowarzyszenie Wolnego Słowa mieści się przy ul. Marszałkowskiej 7 w Warszawie (wejście od ul. Emila Zoli).

więcej...