Wojciech Kudyba "Imigranci wracają..."

Zapraszamy na spotkanie promocyjne z cyklu Co tydzień inna historia... nowej powieści Wojciecha Kudyby

 

"Imigranci wracają do domu"

O książce dyskutować będą:

  • Wojciech Kudyba, autor, poeta, prozaik, wykładowca akademicki, profesor UKSW
  • Wacław Holewiński, pisarz, krytyk literacki, działacz opozycji PRL

Spotkanie poprowadzi

  • Łukasz Kucharczyk (Fronda LUX)

Spotkanie odbędzie się 11.06.2018
ul. Marszałkowska 7, Warszawa
godz. 18.00

W czasie spotkania będzie można kupić książkę "Imigranci wracają do domu" Wojciecha Kudyby.

Co to za książka?

Bohater, Karol Tracz emigruje z Polski po stanie wojennym. Przez trzydzieści lat całym światem jest dla niego praca w korporacji, a „mieć” oznacza „być”. Wylew i częściowy zanik pamięci obracają w gruzy dotychczasowe życie Tracza. Praca okazuje się być tylko pracą – życie pojęciem znacznie pojemniejszym. Rehabilitacja po wylewie uruchamia wspomnienia z dzieciństwa i młodości spędzonych w Polsce i przypomina zapomnianą przez lata polską mowę. Bohater traci przekonanie, jakoby dom był tam, gdzie pracujemy i zarabiamy. Krok po kroku Tracz na nowo odnajduje siebie, bo „człowiek czasem nie wie, że najbardziej mieszka w tym, o czym nie myśli – w swojej mowie”. Pytanie o to, kim jestem, staje się podstawą gruntownej przemiany duchowej bohatera i źródłem zasadniczej odmiany jego losu. Bo jak na kartach swojej książki powiada Wojciech Kudyba: „Człowieka nie tworzy życiorys, ale to, jaki w tym życiorysie był: dobry czy zły”. Imigranci wracają do domu to więcej niż powieść – to opowieść, przypowieść i spowiedź w jednym.

Państwowy Instytut Wydawniczy wydał książkę, o której Wacław Holewiński pisze:

"Kudyba napisał książkę o samotności. O słuchaniu i byciu słuchanym. Tym razem bez ornamentów, zawiłych, kunsztownych zdań, ale przecież to znów proza niełatwa, kameralna, z jakimś rodzajem skupienia i wyciszenia. Ostateczności przeżycia tego, co minione. Z nadzieją? Skłamałbym, gdybym wysnuł taki wniosek. Ale przecież też z jakąś radością życia, z namysłem. Bez zbędnego zapętlenia, nadmiernego cierpienia, udziwnień, bez nadymania się i sztuczności. Do powolnego czytania, w skupieniu, z chęcią odwrócenia strony raz jeszcze..."

 

kudyba-imigranci.jpg

 

Prawa Człowieka Dostrzegam - wystawa

sws_plakat(1).jpg

Od 5 maja 2019 r. do odwołania w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa przy ul. Marszałkowskiej 7 można oglądać wystawę prac fotograficznych Macieja Byczkowskiego „Prawa Człowieka. Dostrzegam.”
Wystawę można obejrzeć od poniedziałku do piątku, w godzinach 10:00-17:00. W sobotę i niedzielę wystawa będzie udostępniona dla grup zorganizowanych, po wcześniejszym kontakcie z SWS. Serdecznie zapraszamy!
*Istnieje możliwość ustalenia późniejszej godziny zwiedzania w dni robocze. W tym celu prosimy o kontakt z przedstawicielem SWS pod nr telefonu 22 405 66 30; +48 515 940 535; mail: sws@sws.org.pl

Więcej informacji na temat wystawy „Prawa Człowieka. Dostrzegam” można uzyskać na stronie internetowej: http://art.ensi.net oraz www.ensi.net

Wydarzenia

Pitax dla OPP

Upitax-new-pobierz-maly.png

Darmowy Program PIT dostarcza
Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych

w ramach projektu PITax.pl dla OPP

Jak nas znaleźć

Stowarzyszenie Wolnego Słowa mieści się przy ul. Marszałkowskiej 7 w Warszawie (wejście od ul. Emila Zoli).

więcej...