Zaproszenie promocję "Czerwony ślepowron. Biografia Wojciecha Jaruzelskiego"

Email Drukuj PDF

Wydawnictwo Zysk i S-ka

Cafe Niespodzianka LUX

Stowarzyszenie Wolnego Słowa

zapraszają na premierowe spotkanie z autorem książki

„Czerwony ślepowron. Biografia Wojciecha Jaruzelskiego”

Piotrem Gajdzińskim

spotkanie poprowadzi Przemysław Poznański

kiedy: 12 stycznia godz. 18.00

gdzie: Cafe Niespodzianka LUX, ul. Marszałkowska 7 Warszawa

 

„Czerwony Ślepowron” to biografia najważniejszej postaci Peerelu, człowieka, który utrzymywał się na szczytach władzy dłużej niż jakakolwiek inna postać komunistycznego establishmentu. Zawdzięczał to inteligencji, sprytowi, bezwzględności wobec wrogów i przyjaciół oraz posłuszeństwu wobec Moskwy.

Bierut i Gomułka tworzyli zręby komunistycznej Polski. Jaruzelskiemu historia przypisała rolę jej obrońcy – najpierw w 1968 roku w Czechosłowacji, później w grudniu 1970 roku i wreszcie w 1981 roku. Po ośmiu latach dyktatorskiej władzy Jaruzelskiego nie było już czego bronić…

Był cichym wielbicielem Piłsudskiego, zaczytywał się w polskiej literaturze romantycznej, w przeciwieństwie do innych generałów i towarzyszy stronił od alkoholu. Dziko pracowity wierzył, że czytając podsłuchy opozycjonistów i najbliższych współpracowników, a nawet aktorów, organizując narady i po leninowsku wsłuchując się w „mądry głos klasy robotniczej”, uratuje komunizm. Ten komunizm, który zabił mu ojca, a jego samego pozbawił rodzinnego domu.

Swoimi rządami zbudował Polskę w opakowaniu zastępczym – biedną, zapyziałą, zawsze posłusznie podążającą krok w krok za kremlowską satrapią. Czy był rosyjską „matrioszką”, agentem sowieckich służb specjalnych przyobleczonym w mundur polskiego żołnierza, czy tylko złamanym przez komunistyczną potęgę, posłusznym wykonawcą „wiecznie żywej” idei Lenina i Stalina?

 

 

© Stowarzyszenie Wolnego Słowa 2010

Projekt strony Jerzy Zgorzelski